Champions League er i denne uge sat på standby. Imens bliver vi underholdt med runde 28 i Premier League, og der venter os på ny et topopgør – Chelsea mod Tottenham.
Hvad så nu Chelsea?
Chelsea ligner i øjeblikket sæsonens store taber i forhold til de andre fem tophold.
I søndags havde de muligheden for at få lidt opmuntring i finalen mod City i Carabao Cup, men desværre var straffesparksguden ikke med Chelsea i denne omgang, og holdet måtte lide endnu et hårdt nederlag.
Uheldigt bemærket blev manager Sarri og målmand, Arrizabalaga, da målmanden nægtede at blive skiftet ud i finalen. Det fik Sarri til at fremstå som en manager, der er halvvejs på vej ud ad fordøren i Chelsea. Sarri mente dog, at der var tale om en misforståelse. Er han mon manager, inden kampen går i gang mod Tottenham, eller fortid, hvis Chelsea taber til Tottenham?
Kommer Tottenham op på hesten igen?
Tottenham kan nu glæde sig over igen at have Harry Kane til rådighed. Holdet fik dog hurtigt armene ned igen, da de tabte 2-1 mod Burnley i weekenden.
Nederlaget mod Burnley var noget uventet – især efter den fremragende præstation mod Dortmund i Champions League, hvor de fik et godt udgangspunkt på 3-0 inden returopgøret i Dortmund. Er det mon et tegn på manglende motivation, at Tottenham tabte til Burnley? Vender motivationen mon tilbage mod Chelsea?
Chelsea vs. Tottenham
Chelsea og Tottenham har allerede haft fornøjelsen af hinanden to gange tidligere i år – begge gange i Carabao Cup, hvor begge hold fik en sejr, men Chelsea gik videre efter straffesparkskonkurrence.
Ligeså tæt kan vi godt forvente, onsdagens opgør også bliver. Det er to Londonklubber, som kender hinanden rigtig godt, og som efterhånden har mødt hinanden utallige gange.
Kan Sarri mon løfte sit hold op fra bunden, eller er hans dage ved at være talte? Med en sejr kan de stadig holde United og Arsenal inden for en overkommelig afstand – kun henholdsvis to og tre point adskiller dem.
Befinder Tottenham sig mon i øjeblikket som tredjehjul i kampen om mesterskabet? Er det en mesterlig plan, de har kørende, hvor de lader City og Liverpool leve med den overbevisning, at de er de eneste to hold, som spiller med om mesterskabet. Kan Tottenham virkelig overraske? Det giver odds 67.00, hvis de snupper mesterskabet.
I forhold til kampen mod Chelsea kræver det dog en Tottenham-sejr og ikke flere fejltagelser, hvis de stadig vil kunne drille City og Liverpool.
Kampen bliver med sikkerhed en taktisk affære, hvor ingen af holdene vil tillade et nederlag. Et tidligt mål kan dog være med til at løsne kampen lidt op, og hvis det sker, kommer vi helt sikkert til at opleve over 3.5 mål i kampen, hvilket giver odds 3.25.
Kampen begynder på onsdag kl. 21:00.
Du kan finde en masse andre odds på kampen og de andre Premier League-Kampe her.
*Foreslået odds er udsat forandring - baseret på udgivelsestidspunkt*